Dolgo časa je bila plastična kirurgija edini način za pomlajevanje. Toda ta metoda ima veliko kontraindikacij in je povezana tudi z nekaterimi zdravstvenimi tveganji, zato jih ni mogoče rešiti s pomočjo kirurškega posega.Na srečo sodobna estetska medicina ponuja številne tretmaje proti staranju, ki so manj nevarni. Ena izmed vrednih alternativ plastični kirurgiji je laserski lifting obraza.
Kaj je to?
Laserski lifting je sodoben nekirurški način boja proti starostnim spremembam kože. Ta tehnika je namenjena izboljšanju kakovosti kože. Spodbuja regenerativne procese (obnavljanje celic), izboljšuje prekrvavitev na področjih laserske izpostavljenosti, kar pomaga pri glajenju gub.
Med postopkom se aktivno proizvaja naravni kolagen, ki zagotavlja elastičnost tkiva. To je še posebej pomembno za predele z občutljivo kožo, kjer so različne metode pomlajevanja nesprejemljive.
Razlika med laserskim liftingom in drugimi metodami plastične kirurgije in liftinga obraza je, da ta postopek ne vključuje kirurgije. Operacija se izvaja s posebno opremo za lasersko terapijo. Žarek svetlobe prodre v kožo in vpliva na oslabljene in odmrle celice.
Laserski lifting obraza lahko izvajamo za ženske in moške med 18. in 70. letom. Najpogosteje se potreba po tem postopku pojavi po 30 letih, ko se pojavijo prvi znaki staranja kože.
Običajno kozmetologi predpišejo tečaje laserskega dviga, saj ena seja ni dovolj. Doseganje največjega učinka je možno 3 mesece po zadnjem opravljenem posegu. S pravilno nego kože lahko pomlajevalni učinek traja približno tri leta.
Indikacije za postopek
Lasersko dviganje bo pomagalo pri reševanju velikega števila težav. Postopek je indiciran za bolnike z naslednjimi težavami:
- povešena koža vek;
- izrazne in starostne gube;
- podočnjaki in vrečke pod očmi;
- izrazita nazolabialna guba;
- brazgotine na aknah;
- majhne brazgotine;
- razširjene pore;
- nezdrava polt;
- prisotnost starostnih peg;
- žilne mreže;
- opuščena dvojna brada;
- gubice na vratu.
Kontraindikacije
Lasersko dviganje je kontraindicirano ob prisotnosti naslednjih dejavnikov:
- akutne vnetne in nalezljive bolezni;
- kakršne koli onkološke bolezni;
- kronične bolezni;
- različne bolezni krvi;
- nosečnost in dojenje;
- okužba s HIV;
- diabetes mellitus;
- duševne motnje;
- bolezni, povezane s ščitnico;
- epilepsija;
- hepatitis;
- kožne bolezni katere koli narave;
- slabo strjevanje krvi.
Vrste preplastitve kože
Trenutno se v kozmetološki praksi laserski lifting izvaja z uporabo dveh tehnologij: ablativne in neablativne. Razlikujejo se po tem, da vsak uporablja drugačno vrsto laserja.
Ablativ
Ablativ je najbolj razširjena laserska dvižna tehnologija.Vpliv svetlobnega žarka je usmerjen na zunanjo plast povrhnjice, ki je nenehno v stiku z okoljem.
Pod vplivom laserja odmrle plasti kože postopoma izhlapijo. Ablativni dvig obraza je travmatičen, vendar zagotavlja rezultat.
Neablativni
Ta tehnika vključuje laserski žarek, ki prodira globoko v kožo in spodbuja sintezo kolagena in elastina. Zgornja plast kože ostane nedotaknjena. Ta metoda laserskega dviganja pomaga izboljšati tonus tkiva, kar ima za posledico lifting obraza.
Za razliko od ablativnega zategovanja, ki mu pravimo tudi "opeklina", velja, da je neablativna tehnika bolj nežna. Neablativni način dvigovanja je dovoljeno uporabljati na občutljivih predelih kože - veke in predel okoli oči.
Ta tehnologija ni zelo priljubljena, saj mnogi kozmetologi dvomijo o njeni učinkovitosti.
Priprava na postopek
Pred postopkom laserskega liftinga je nujno obiskati kozmetičarko, ki bo ocenila splošno stanje kože in sprejela sklep o smotrnosti operacije.Če želite zmanjšati tveganje za neželene učinke, boste morali opraviti naslednje teste:
- splošna analiza krvi in urina;
- rentgen prsnega koša;
- test sifilisa;
- HIV test;
- kardiogram srca.
Zdravnik se mora zavedati tudi vseh bolezni, ki jih je bolnik utrpel.
Približno dva tedna pred sejo je treba upoštevati preprosta pravila:
- nočejo obiskati kopališča, savne in solarija, pa tudi ne se sončiti na soncu;
- ne uživajte alkoholnih pijač;
- pijte protivirusna zdravila na tečaj (samo tako, kot vam je predpisal kozmetolog).
Na dan seje ni priporočljivo uživati kave in energijskih pijač.
Kako se izvede lifting obraza?
Tehnika laserskega dviga je razmeroma preprosta:
- Pacient si na glavo natakne medicinsko kapico ali povoj, da si odstrani lase, in se uleže na kavč.
- Nato zdravnik pripravi kožo: odstrani ostanke ličil in mastne izločke.
- Nato na obraz nanesemo hladilni gel. Za bolnike z zelo občutljivo kožo se uporabljajo anestetične kreme.
- Postopek je boleč. Iz tega razloga se pogosto izvaja v lokalni ali splošni anesteziji.
- Pacientove oči morajo biti med sejo zaščitene, zato nosi temna očala. Po zaključku pripravljalnih ukrepov lahko začnete postopek laserskega dviga.
- Zdravnik s pacientom po obrazu potegne posebno napravo z ročico (razdelilnikom), pri čemer je pozoren predvsem na težavna področja in jih skrbno obdela.
Uporablja se različna oprema, odvisno od uporabljenega postopka. Razlikuje se v tehnologiji izpostavljenosti in globini prodiranja svetlobnega žarka.
Obstajata dve vrsti laserjev: hladen in vroč. Za lifting obraza lahko uporabimo ogljikov dioksid, erbij ali diodni laser.
- Ogljikov dioksidni laser je najmočnejši. Pomaga znebiti gub in brazgotin.
- Erbij se učinkovito bori proti prvim znakom staranja. Ima blag učinek na površino kože.
- Globoko pomlajevanje kože se izvaja z diodnim laserjem. Svetlobni žarek lahko prodre 5-50 mm navznoter.
Ablativno pomlajevanje se izvaja z laserjem za ogljikov dioksid. Pod vplivom toplote odmrle celice postopoma izhlapevajo in na koncu ostane nova in mlada koža.
Erbij in diodni laserji se uporabljajo za neablativni lifting obraza.Delovanje svetlobnega žarka je usmerjeno na notranje plasti kože. V vezivnem tkivu se sprožijo procesi proizvodnje kolagena, kar prispeva k zategovanju in pomlajevanju kože.
Po koncu postopka kozmetičarka pacientov obraz obdela z antiseptikom, nato nanese pomirjujočo kremo ali masko.
Pred in po fotografijah
Nadalje na fotografiji vidite rezultat pred in po postopku.
Rehabilitacija
Trajanje rehabilitacijskega obdobja je odvisno od tehnologije postopka.Bolj ko bo vpliv močnejši, dlje bo trajalo za popolno obnovo kože.
Med rehabilitacijo so pogosti pordelost kože, oteklina in preobčutljivost. To so dopustne posledice laserskega dviganja in ne bi smele biti zaskrbljujoče. Po nekaj dneh bodo simptomi izginili sami od sebe.
Po laserskem dviganju kožo potrebujemo nežno nego. Pacient mora dosledno upoštevati zdravnikova priporočila in upoštevati naslednja pravila:
- dva do tri mesece ne obiskujte bazena, savne, kopališča in plaže;
- obvezno uporabite kremo za sončenje, ko greste ven;
- ne uporabljajte dekorativne kozmetike, dokler se koža popolnoma ne obnovi;
- poskušajte se čim manj dotikati obraza z rokami;
- izključite masažo obraza;
- opustiti slabe navade;
- upoštevajte zdravo prehrano;
- pijte veliko tekočine.
Ob ustrezni negi in upoštevanju navodil kozmetičarke so rezultati zategovanja vidni že po sedmih dneh. Koža bo postala bolj čvrsta in zdrava, gube in brazgotine bodo izginile. Oval obraza bo dobil enakomerno obliko in jasne obrise. Spremembe običajno niso vidne takoj po postopku.
Zapleti
Lasersko dvigovanje obraza velja za varno metodo pomlajevanja. Med postopkom ni neposrednega stika kože z opremo, zato je tveganje okužbe z različnimi boleznimi čim manjše. Zapleti se lahko pojavijo v dveh primerih: nezadostna strokovnost kozmetologa in neupoštevanje pacientovih pravil oskrbe.
Najnevarnejši neželeni učinki so:
- herpes;
- povečana pigmentacija kože;
- bele glave;
- nastanek brazgotin (v primeru odtrganja nastalih skorj).